Strona główna Komunikaty

Przedsiębiorczość w województwie opolskim

13 Lutego 2008
kategoria:
Komunikaty i ogłoszenia
1 lutego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy podsumowano projekt badawczy nad przedsiębiorczością w województwie opolskim.

Badania prowadzone przez WUP miały określić profil opolskiego przedsiębiorcy i strukturę przedsiębiorczości w regionie, przede wszystkim zaś miały pokazać, jakie są rzeczywiste efekty aktywnej polityki rynku pracy, zwłaszcza wsparcia finansowego działalności gospodarczej inicjowanej przez osoby bezrobotne.

Badania pokazały, że proponowana pomoc finansowa dla osób bezrobotnych chcących rozpocząć własną działalność gospodarczą zdaje egzamin, choć nie jest wystarczająca. Jak mówią jej beneficjenci, do założenia firmy nie wystarczy proponowana dotacja czy pożyczka – najczęściej korzysta się jeszcze z własnych oszczędności i pomocy rodziny lub znajomych. Ale jeśli już bezrobotny firmę założy, to ma ona duże szanse, aby utrzymać się na rynku. Wśród nowozakładanych w regionie firm w ramach pomocy osobom bezrobotnym przeważają firmy usługowe (70,3%), mniej jest handlowych (25,1%) i produkcyjnych (4,5%). Te ostatnie jednak są najbardziej trwałe (tzn. największy ich odsetek nadal prowadzi działalność). W badaniach wyraźnie zaznaczyła się zależność pomiędzy uczestnictwem w szkoleniach i kursach a trwałością firmy – znaczy to po prostu, że zdobyta przez zakładających działalność gospodarczą wiedza nt. funkcjonowania i prowadzenia firmy procentuje i taka firma ma większą szansę utrzymania się na rynku.

Z badań wynika, że statystycznie osobą najczęściej podejmującą ryzyko uruchomienia własnej firmy jest mężczyzna, który nie ukończył jeszcze 35 lat i jest stosunkowo dobrze wykształcony. Blisko dwie trzecie badanych przedsiębiorców nie przekroczyło jeszcze tej bariery wieku, zaś cztery piąte posiada co najmniej wykształcenie średnie. Decyzję o podjęciu założenia własnej działalności gospodarczej ludzie ci podejmują w stosunkowo krótkim czasie po zarejestrowaniu się jako osoba bezrobotna. Mówiąc o efektywności pomocy finansowej dla osób bezrobotnych zakładających działalność gospodarczą autorzy badań zwrócili uwagę przede wszystkim na aktywizację osób bezrobotnych, wzrost zatrudnienia w regionie oraz znaczącą poprawę sytuacji finansowej osób podejmujących działalność gospodarczą – najczęściej deklarują oni przeciętny dochód brutto wyższy od średniej dochodu brutto w sektorze prywatnym w całym regionie.

źródło: www.umwo.opole.pl

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H