Festiwal szachowy w Polanicy

27 Sierpnia 2018
kategoria:
Aktualności

Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina w Polanicy-Zdroju odbywał się już po raz 54. Jest to impreza szachowa z najdłuższą w Polsce tradycją, która gromadzi graczy z całego świata. W bieżącym roku, w dniach 18-26 sierpnia w sześciu turniejach głównych oraz kilkunastu towarzyszących startowalo łącznie ponad 800 zawodników, w tym sześciu młodych zawodników "Strzelca" Strzelce Opolskie.

W grupie mistrzowskiej niespodziankę sprawił nasz czołowy zawodnik Michał Wiśniewski. Wśród 89 graczy z siedmiu krajów, z dorobkiem 6,5 pkt. z 9 partii uplasował się on na 8 miejscu, wyprzedzając m.in. dwóch arcymistrzów. Rywalizacja była niezwykle zacięta, a o ostatecznej klasyfikacji decydowały szczegóły, czyli punkciki pomocnicze. Dość powiedzieć, że zwycięzca Artur Frołow z Ukrainy zdobył tylko pół punktu więcej niż Michał.
Szczegółowe wyniki Open A.

W grupie B, czyli seniorów starszych powyżej 55 lat, startował Jacek Żurek. Zdobył on 5,5 pkt. i zajął 9 miejsce, odpowiadające dokładnie przedturniejowym prognozom, czyli rozstawieniu zawodników na liście startowej. Zwycięzca tego turnieju Andrzej Kawula z Tarnowa zdobył 7 punktów.
Szcegółowe wyniki Open B.

Czterech naszych graczy startowało w grupie 184 amatorów. Doskonałe 4 miejsce zajął Patrytk Talik, który zgromadził 7 punktów w dziewięciu partiach. Pół punktu mniej i 9 miejsce wywalczył Mateusz Hasterok. Dzięki plasowaniu się przez cały turniej w czołówce i zdobywaniu punktów z silniejszymi od siebie zawodnikami, Mateusz uzyskał kwalifikację na tytuł szachowy "kandydat na mistrza". Najmłodszy Strzelczanin, 14-letni Łukasz Hasterok po dobrej grze zdobył 4,5 pkt. i zajął miejsce w środku tabeli. Nasza najlepsza zawodniczka Karolina Karleszko zdobyla 4 punkty, co nie może jej zadowalać. Być może wypadła by lepiej, gdyby nie porażka w siódmej rundzie z ... Łukaszem.
Turniej wygral Dominik Zianowicz z Suwałk gromadząc 8 punktów.