do góry
Szczepienia przeciwko COVID-19 - ważne informacjeKoronawirus - co musisz wiedzeć!
Strona główna Aktualności

Debatowali o ekologii

15 Września 2020
kategoria:
Aktualności
 

Adresowana do samorządowców konferencja była zwieńczeniem trwającej trzy lata kampanii informacyjno – edukacyjnej z zakresu gospodarowania odpadami. Projekt pod nazwą „Eko-Logika” obejmował różnorodne działania, adresowane w zasadzie do każdej grupy wiekowej. 

  • W jego ramach powstał m.in. film edukacyjny „Komu śmiecisz? Śmieć przykładem!”, w przystępny i dowcipny sposób tłumaczący ideę gospodarowania odpadami.
  • W konkursie plastycznym zaproponowanym mieszkańcom do wygrania było aż 100 kompostowników.
  • Do każdego domu jednorodzinnego oraz mieszkania zawitali eko-edukatorzy z materiałami informacyjnymi dot. zmian w gospodarce odpadami.
  • W każdym przedszkolu, szkołach podstawowych i szkołach średnich odbywały się lekcje edukacyjne, podczas których dzieci i młodzież zdobywały wiedzę o podstawowych zasadach segregacji odpadów oraz możliwości ich ponownego wykorzystania w codziennym życiu.
  • Do prawidłowej segregacji odpadów od najmłodszych lat zachęcać mają ustawione przy przedszkolach kolorowe kosze – kredki.
  • By ułatwić odpowiedzialne postępowanie z drobnymi elektroodpadami, takimi jak: żarówki, baterie, ładowarki, telefony i stare płyty CD powstały trzy Miejskie Punkty Elektroodpadów.
  • Także w ramach programu powstała bardzo oczekiwana i potrzebna sieć czujników monitorujących stan jakości powietrza w gminie Strzelce Opolskie.

To tylko kilka z licznych przedsięwzięć realizowanych w ramach podsumowywanego projektu, a szczegółowe omówienie można znaleźć w załączonej prezentacji.

Konferencja była też świetną okazją do wymiany pomysłów i doświadczeń w zakresie gospodarowania odpadami w gminach naszego powiatu. Swoimi doświadczeniami dzieliły się Strzelce Opolskie, szczegóły można znaleźć w załączonej prezentacji. Poza gospodarzem konferencji o zasadach wdrożonych w swoich gminach opowiedzieli prelegenci z Zawadzkiego i Jemielnicy. Druga część konferencji to głos specjalistów. Dr hab. inż Tomasz Ciesielczuk w swojej prelekcji odpowiadał na pytanie „Indywidualne i zawodowe kompostowanie odpadów biodegradowalnych - czy to ma sens?”, a zmiany legislacyjne w prawie gospodarowania odpadami przedstawiła radca prawny Katarzyna Skiba-Kuraszkiewicz. Konferencję kończył panel dyskusyjny dotyczący realizacji przez JST wsparcia zmian nawyków konsumenckich. 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 realizowany przez Gminę Strzelce Opolskie w ramach „Kompleksowej kampanii informacyjno – edukacyjnej gminy Strzelce Opolskie z zakresu gospodarowania odpadami, pod nazwą „Eko-Logika”.

kategoria: Powiązane pliki [2]
format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
pptx Podsumowanie projektu Eko-Logika 6.25MB pobierz plik: Podsumowanie projektu Eko-Logika
pptx System Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Gminie Strzelce Opolskie 7.13MB pobierz plik: System Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Gminie Strzelce Opolskie

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

topbaner