Ostrzeżenie meteorologiczne 3. stopnia - burze!
Strona główna Turystyka Zabytki w mieście Kościół pw. św. Barbary

Kościół pw. św. Barbary

kościół pw. św. Barbary

Szczególne miejsce wśród zabytków sakralnych na terenie Strzelec zajmuje drewniany kościółek św. Barbary, ulokowany na cmentarzu katolickim i datowany na 1505 rok. Znajduje się przy rozwidleniu dróg do Opola i Krapkowic. Święta Barbara jako patronka budowli sakralnych była bardzo popularna w średniowieczu i cieszyła się wielką czcią nie tylko jako patronka górników, lecz także jako orędowniczka w godzinie śmierci.

W XVII wieku kościółek całkowicie podupadł z powodu braku mecenasa, który zająłby remontem i jego utrzymaniem. Dopiero około 1680 r. wdowa po radcy kościelnym, Anna Bassa zadeklarowała się go odbudować i konserwować, zgodnie z ostatnią wolą swego zmarłego małżonka.

W roku 1683 kościół został odbudowany pod kierunkiem byłego burmistrza Strzelec - Floriana Weisera, który ożenił się z Anną Bassą. Budowniczy świątyni nazywał się Jan Brixi. Jeszcze w r. 1871 widniały na głównym dźwigarze kościoła nazwiska: Weisera i Brixi oraz data 1690 (rok ukończenia budowy).

Nad nawą ulokowana jest wieżyczka na sygnaturę w stylu barokowym, datowana po 1720 roku, z latarnią i baniastym hełmem. Chór muzyczny jest drewniany, wsparty na 2 kolumienkach. Na strychu znajdują się fragmenty ołtarzowe, pochodzące z I połowy XVII w. Ambona jest w stylu późnorenesansowym, z początku XVII w. Natomiast organy (uszkodzone) datowane są na przełomie XVII - XVIII wieku. Ściany kościoła są zbudowane z belek, ułożonych jedna na drugą. Spójność w narożnikach uzyskano nie przy pomocy gwoździ, lecz wzajemnie pasujących do siebie wyżłobień na końcach belek. Dach ma pokrycie gontowe, co jeszcze bardziej podnosi malowniczość wyglądu. Rzut nawy jest niemalże kwadratowy, a do wschodniej ściany przylega nieco węższe, z trzech stron zamknięte prezbiterium. Przed dziesiątkami laty na kalenicy (grzbiet dachu) usadowiony był jeździec w stylu barokowym. Kościółek nie posiada dzwonnicy. Nad belką główną, podobnie jak w kościołach średniowiecznych, wisi drewniany krzyż.

Kościół św. Barbary jest pomnikiem budownictwa sakralnego i wysokiej klasy zabytkiem.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H