Ostrzeżenie meteorologiczne 2. stopnia - burze
Strona główna Aktualności

Strzelce planem filmowym

19 Lipca 2021
kategoria:
Aktualności

Damian Kocur, jeden z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych reżyserów młodego pokolenia, na plan swojego pełnometrażowego debiutu "Chleb i sól" wybrał Strzelce Opolskie.

Filmowców spotkamy na ulicach naszego miasta w lipcu i w sierpniu. Dziś podczas krótkiej konferencji na pytania dziennikarzy odpowiadali reżyser Damian Kocur i operator Tomasz Woźniczka oraz wiceburmistrz Maria Feliniak.

„Chleb i sól” to film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Jego bohater, Tymek, student warszawskiej Akademii Muzycznej, przyjeżdża do rodzinnego miasteczka do brata i mamy, która od dawna samotnie wychowuje synów. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo powstały bar z kebabem. To miejsce w którym spędzają czas i wokół którego kręci się życie. Z czasem zaostrza się konflikt między młodzieżą, a pracownikami baru. U zastraszanych obcokrajowców zaczyna pojawiać się strach i poczucie zagrożenia.

- Film dotyka tematów tożsamości: poszukiwania własnej i braku akceptacji dla tożsamości innych, w tym przypadku ludzi z odmiennego kręgu kulturowego – mówi reżyser Damian Kocur. – Film pokazuje też oblicza przemocy, która pojawia się dziś w różnych środowiskach. Przemoc jest dominującym tematem ale my w filmie przypatrujemy się dlaczego w ogóle do niej dochodzi. Dlaczego reagujemy na konkretne sytuacje w ten a nie inny sposób – dodaje reżyser.

- Mamy za sobą pierwszy dzień zdjęciowy, teraz przed nami główna część zdjęciowa - pierwszy tydzień, w którym chcemy zrealizować najważniejsze zdjęcia – mówi Tomasz Woźniczka, operator. – Szukaliśmy małego miasteczka, w którym będzie się działa akcja filmu. Strzelce Opolskie idealnie pasowały nam do tego obrazu. Jako filmowcy mamy swój sposób postrzegania przestrzeni. To tu znaleźliśmy np. dworzec PKS bez reklam i banerów, który idealnie wpasował się w naszą wizję. Podobnie osiedle Piastów Śląskich, na którym powstanie większość zdjęć – dodaje operator.

- Bardzo się cieszymy, że film znalazł Strzelce Opolskie – powiedziała wiceburmistrz Strzelec Opolskich Maria Feliniak. – Nasze miasto, choć nieduże, ma piękne przestrzenie, idealne dla filmu kameralnego. Miasto od początku wspiera filmowców organizacyjnie. Samo wsparcie finansowe również istnieje ale jest niewielkie. Zdajemy sobie sprawę, że nikt dla takich pieniędzy nie wybrałby naszego miasta dla potrzeb filmu – dodaje wiceburmistrz Feliniak.

Działania Gminy koncentrują się bardziej na organiowaniu niezbędnych pozwoleń, rozmowach z służbami miejskimi i gminnymi, z właścicielami obiektów, pomocy w pozyskaniu lokacji i statystów, a także zapewnieniu ekipie cateringu czy negocjowaniu kosztów zakwaterowania.

- Małe miasta są często w stanie zaproponować ciekawe plenery i wnętrza ale także niespotykaną przychylność i życzliwość, by w ten sposób konkurować z wielkimi ośrodkami - mówi Małgorzata Kornaga z Urzędu Miejskiego w Strzelcach Opolskich.

Damian Kocur uważany jest za jednego z najzdolniejszych młodych reżyserów. Twórca niepokorny, chadzający własnymi drogami, ma na swoim koncie szereg znakomitych krótkich filmów, które zdobyły łącznie kilkadziesiąt nagród: „To, czego chcę”, „Nic nowego pod słońcem”, „1410”, „Moje serce”,  „21 dni”, „Powrót” i ostatni, obsypany nagrodami - „Dalej jest dzień”.

Film produkuje działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach Programu "60 Minut". Koproducentami są: Canal+ Polska oraz Silesia Film, projekt otrzymał bowiem wsparcie od Śląskiego Funduszu Filmowego.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H