do góry
Strona główna Aktualności

Susza w gminie Strzelce Opolskie

25 Lipca 2019
kategoria:
Aktualności
 

Państwowy Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa z Puław opublikował kolejne raporty dotyczące suszy dla gminy Strzelce Opolskie. Na podstawie tych raportów Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poprzez obwieszczenia ogłasza stan suszy dla poszczególnych gmin.

Obecnie szacowaniu przez Komisję Wojewody z terenu gminy Strzelce Opolskie mogą podlegać zboża jare, ozime, rzepak, rośliny strączkowe, a także po 7 raporcie z 20 lipca również kukurydza. W szacowaniu strat spowodowanych suszą brane będą również pod uwagę łąki i pastwiska. Wszystkie uprawy szacowane są na glebowych kategoriach I i II związanych z podatnością gleby na przesuszenie. Natomiast zgodnie z dotychczasowymi raportami ziemniaki mogą być szacowane tylko na I, czyli najgorszej kategorii. Jedyną uprawą mająca znaczenie w strukturze zasiewów gminy Strzelce Op. na razie nieuwzględnioną w raportach są buraki cukrowe.

Komisja pracuje w terenie, a straty w skali całej gminy są mocno zróżnicowane. W centralnej i południowej części gminy zboża oraz rzepak plonują poniżej średniej, lecz straty nie są bardzo dotkliwe i oscylują ok. 25-35%. Gorsza sytuacja jest w północnej części gminy, gdzie straty znacznie przekraczają 50%. Zróżnicowanie spowodowane jest głównie kategorią i rodzajem gleb, a także zdaniem ekspertów, strukturą zasiewów, stosowanymi zabiegami agrotechnicznymi i terminami prowadzenia prac polowych.

Najgorsza sytuacja i to na bardzo dużym areale widoczna jest w uprawach kukurydzy, gdzie straty mogą być i na poziomie 80-90% oraz na łąkach i pastwiskach, na których zebrano jedynie pierwszy pokos lub w szczęśliwych okolicznościach także drugi, ale już znacznie słabszy.

Szacowanie odbywa się na 80% gruntów położonych na terenie gminy Strzelce Opolskie jedynie z wyłączeniem gleb najmniej podatnych na suszę. Dotychczas ilość wniosków złożonych w gminie Strzelce Opolskie przekroczyła 250 i stale ich przybywa.

Można jeszcze składać wnioski, z tym że jeśli uprawy w tym momencie są już z pola zebrane to straty z nich nie będą mogły być uwzględnione w protokole.

Szczegóły oraz wnioski dostępne w BIP: bip.strzelceopolskie.pl

oraz w Referacie Rolnictwa Urzędu Miejskiego (ul. Zamkowa 4 biuro 3 – nowa lokalizacja).

Szczegóły raportu oraz mapa kategorii gleb dostępne na stronie IUNG Puławy:

www.susza.iung.pulawy.pl/mapa-kategorii/#

www.susza.iung.pulawy.pl/tabele/1611053/

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H