do góry
Strona główna Aktualności

Coraz więcej czujników sprawdza czym oddychamy

18 Lutego 2019
kategoria:
Aktualności
 
 

Sieć 30 czujników monitoruje stan jakości powietrza w gminie Strzelce Opolskie. Najnowsze, które zakupiono w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej „Eko-Logika”, mają pomóc w zdiagnozowaniu problemu spalania odpadów w przydomowych piecach. 

Czujniki rejestrują stężenia pyłów pochodzących z przestarzałych kotłowni, a oprócz podstawowych parametrów – pyłów PM 2,5 i PM 10 mierzą też stężenie formaldehydu – substancji pojawiającej się przy spalaniu odpadów. To czujniki mobilne, które będą montowane okresowo tam, gdzie zajdzie podejrzenie spalania starych mebli, ram okiennych lub innych odpadów nasyconych farbami czy lakierami. Kontrole urzędników wykazały niejednokrotnie, że tego typu niedozwolone „rozpałki” są składowane w przydomowych kotłowniach.

W gminie monitorowany jest jeszcze jeden parametr – 10 czujników mierzy stężenie dwutlenku siarki. SO2 jest emitowany do atmosfery głównie przez zakłady przemysłowe, w wyniku spalania paliw kopalnianych. Takie czujniki są w Strzelcach Opolskich potrzebne ze względu na dużą liczbę zakładów przemysłowych. Pierwsze obserwacje odczytów nie wykazały znacznych przekroczeń.

Dużo gorzej jest w dzielnicach domów jednorodzinnych i na obszarach wiejskich gdzie poziom pyłów PM 2.5 i PM 10 bywa przekraczany o kilkaset procent, w ostatnich miesiącach praktycznie codziennie. Tak rozbudowana sieć czujników ma umożliwić bieżącą obserwację jakości powietrza i analizę dobowych odczytów oraz uwrażliwić na to, że to my sami mamy bezpośredni wpływ na to czym oddychamy.

Projekt „Kompleksowa kampania informacyjno-edukacyjna gminy Strzelce Opolskie z zakresu gospodarowania odpadami pod nazwą „Eko-Logika” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H