Strona główna Aktualności

Brawo Dziewkowice!

30 Czerwca 2022
kategoria:
Aktualności
 

Budynek w zespole szkoły w Dziewkowicach zwycięzcą 1. konkursu Nasz Zabytek Fundacji Most the Most w województwie opolskim.

Gratulujemy zwycięzcy, a wam dziękujemy za zaangażowanie! Teraz czas na 2. konkurs, w którym mieszkańcy Dziewkowic i okolic będą zgłaszać fundacji pomysły na funkcję społeczną zabytku. Po wyborze najlepszych pomysłów i podpisaniu umowy z właścicielem zabytku, fundacja przyzna dofinansowanie na jego rewaloryzację i dostosowanie do wybranych w konkursie funkcji społecznych. Wysokość dotacji może sięgnąć nawet 1 000 000 PLN.

Konkurs Nasz Zabytek to projekt o charakterze regionalnym i lokalnym. Fundacja Most the Most ogłasza go sekwencyjnie w poszczególnych województwach. Konkurs jest podzielony na dwie części: 1. konkurs – wybór jednego zabytku w województwie oraz 2. konkurs – wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku.

Jak przebiegał I konkurs Nasz Zabytek?
Nabór zgłoszeń w I Konkursie w województwie opolskim trwał od 4 kwietnia do 3 maja 2022 roku. Fundacja otrzymała od mieszkańców 720 zgłoszeń na 25 zabytkowych obiektów. Ostatecznie zwycięzcę wyłoniono spośród 5 zabytków:

  • 1.       Budynek w zespole szkoły w Dziewkowicach,
  • 2.       Budynek Urzędu Gminy w Murowie,
  • 3.       Stodoły w Zespole folwarcznym - Brożec,
  • 4.       Wieża zachodnia tzw. Niemiecka w Byczynie,
  • 5.       Wieża Ziębicka w Nysie.

O naszym zwycięzcy:

Dwukondygnacyjny budynek na planie zbliżonym do kwadratu z lat 30-tych XX wieku nawiązujący do form budownictwa łużyckiego (z tzw. murem pruskim z elementami drewnianej konstrukcji) położony na skraju Dziewkowic. W części parterowej obiekt murowany z kamienia wapiennego, na piętrze o charakterystycznej konstrukcji ryglowej. Czterospadowy dach pokryty dachówką „esówką”.

Od początku obiekt wykorzystywany był na cele oświatowo-wychowawcze. Zgodnie z zapisami w lokalnych kronikach mieszkańców Dziewkowic, do 1945 w obiekcie był Jugendheim, co należy raczej odczytywać jako przedszkole niż dosłownie „dom dziecka”. W okresie wojennym w obiekcie miała mieścić się również siedziba Hitlerjugend. 21 stycznia 1945, gdy do wioski wkroczyły wojska radzieckie, obiekt został zajęty przez żołnierzy (podobnie jak i budynek szkoły – m.in. na potrzeby rannych żołnierzy).

Ze wspomnień mieszkańca Dziewkowic wynika, że ostatni żołnierze radzieccy opuścili obiekty szkolne w sierpniu 1945 rok. W pierwszych latach powojennych można domniemywać, że dzieci z Dziewkowic do szkoły uczęszczały do sąsiedniej Jemielnicy. Po wojnie wskazanie umiejscowienia przedszkola w obiekcie datuje się na 1947 rok. Budynek był wykorzystywany na cele przedszkolne do lat 80-tych, kiedy to po dobudowaniu nowego przedszkola obiekt zabytkowy stracił funkcję użytkową.

Teraz czas na pomysł!
Po ogłoszeniu zwycięzców 1. konkursu czas na 2. konkurs, czyli wybór funkcji społecznej zwycięskiego zabytku. Teraz lokalna społeczność ponownie zabierze głos. Fundacja Most the Most będzie przez trzy tygodnie (od 4 do 25 lipca 2022 r.) zbierać pomysły od mieszkańców, w jaki sposób chcą użytkować odnowiony budynek. Pomysł będzie można zgłosić przez elektroniczny formularz na stronie internetowej fundacji lub przez telefon (+48 517 884 088 lub 22 47 55 111).

Co dalej?
Fundacja przeanalizuje wszystkie zgłoszone pomysły i odpowiedzi na pytania w formularzu zgłoszeniowym. Równie istotna będzie opinia właściciela zwycięskiego zabytku oraz niezbędna akceptacja konserwatora zabytków. Na tej podstawie nastąpi wybór najlepszych pomysłów na wykorzystanie społeczne zwycięskiego zabytku. Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy z jego właścicielem czyli gminą i przyznanie dofinansowania na rewaloryzację zabytku oraz dostosowanie go do wybranych w konkursie funkcji.

Więcej na stronie fundacji mostthemost.pl/nasz-zabytek

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H